Цікаве про крафт

З чого починалося пиво

У нинішній час людство винайшло безліч варіантів алкоголю. Різновиди за своїми міцністю, щільністю, кольором та смаком – паморочать голову! А якщо брати до уваги коктейлі на їх основі, то перелічувати можна буде до Великодня!

Але в нас з вами піде мова про найстаріший з алкогольних напоїв  – про пиво. Пінний слід за цим веселим напоєм тягнеться аж у сиву давнину. Найраніше свідоцтво про те, що можна назвати предком пива, з’явилося ще у одинадцятому тисячолітті до нашої ери! У печері Ракефет, що знаходиться на території сучасного Ізраїлю, знайшли сліди “пивного динозавра”. Інакше й не скажеш, бо це тоді була кашовидна маса, не дуже схожа на те, що ми зараз звемо “розливне пиво”. Але ж тринадцять тисяч років тому! Це вам не аби що, ніякий коньяк не вгадує!

Прадавній крафт

На території, що звалася Родючим Напівмісяцем (зараз – території Ливану, Кіпру, Іраку, Ізраїля, Сирії та ін.) у восьмому тисячолітті до н.е. давні люди почали займатися культивуванням ячменю, жита й пшениці. І їх вже було не спинити!  Звісно, ми ніколи не дізнаємося, що з’явилося першим: крафтове пиво чи хліб. А все це тому, що тоді біргіками вимушено були взагалі всі! І цьому є причини.

Прадавні шумери, як приклад, сплачували пивом працю своїх громадян. “Мінімалка” була 1 літр, а найважливіші посадовці отримували аж 5 літрів пива на день! А зважаючи, що пиво було густим та дуже поживним,  пані з панами і їли пиво, й пили його!

Це було і зручно, і практично, і безпечно. Бо в ті часи вода була не дуже корисною для пиття (засилля шкідливих бактерій) і вижити, якщо п’єш пиво, а не воду, було простіше.

Варили пиво у той час виключно жінки. І робився доісторичний крафт виключно з ячменю. Про фільтрацію, звісно, тоді ніхто не чув і першу продукцію треба було куштувати через спеціальні соломинки (рослинного походження для бідняків та навіть золотих для  соціально забезпечених верств населення). Оце так дійсно – нефільтроване пиво!

Не пройшло і декілька тисячоліть, як у 1800 р. до н.е. пивні майстри зробили висновки та застосували технологію фільтрації. І ось соломинки залишили про запас до сьогодення (на коктейлі, хай би їм…), а крафтове пиво стало можливим пити й без них. 

Сказати, що хмільний напій був важливою частиною людської історії – нічого не сказати. Його навіть у Епосі про Гільгамеша згадували. А це, на хвилинку – один з найстаріших взірців давньої літератури. А у давніх єгиптян, що почали пивоварити приблизно в один час із шумерами, пиво згадувалося у легендарній Книзі Мертвих (хто дивився фільм Мумія, той у темі). Доречі, будівельники пірамід Гізи зарплатню отримували також у пиві. Три рази на день!

Від Інквізиції по сьогодення

Темне Середньовіччя у Європі пиво проводило, крафтячись у монастирях. Священослужбовці варили не тільки для власного використання. Купити крафтове пиво з монастиря теж було можливо. Спочатку у асортименті були лише елі. Але, під час Тридцятирічної Війни баварські виноградники (джерело походження тогочасного конкурента пива – вина) були знищені. І цей факт допоміг середньовічному пивоварінню розвинутися ще більше, а також зробити популярним ще один сорт пива – у продажі з’явився лагер, заснований на технології низового бродіння. 

У 1516 році баварським герцогом Вильгельмом IV Віттельсбахом було видано Закон про чистоту пива, в якому були чітко регламентовані його складники. Це мають бути лише хміль, вода та ячмінь. Та деякі пивоварні на території сучасної Німеччини притримуються цього закону й сьогодні, виготовляючі класичне німецьке пиво.

Ще трохи про пиво:

  • влада Пакистану суворо притримується “сухого закону” для своїх громадян. Але імігрантам у цій країні надається “гуманітарна допомога” у вигляді 100 пляшок пива та 5 пляшок лікеру на місяць;
  • абсолютний рекорд з одночасного утримання великої кількості повних кухлів пива належить Матіасу Фольку з Мюнхену. 29 кухлів з пивом  взяв цей супермен, та й пройшовся з ними 40 метрів!
  • максимально міцним пивом з тих, що зварені традиційно, вважається «Start the future» від «t’ Koelschip», Нідерланди. Його міцність – 60 градусів!
  •  бренд Lowenbrau, що у Баварії, є найстарішим у світі. Він був заснований у 1383 році і ніякі життєві складнощі протягом майже 650 років не змусили його припинити існування;
  • У 1814 році у соборі святого Егідія, Лондон, стався вибух. І вулиці столиці Великобританії омили 1.5 млн. літрів пива!

І, звісно ж, останній факт ви знаєте – попити смачнесенького крафту можна у фірмовому магазині Red Cat. Можна купити пива на розлив чи у склі з собою, або ж взагалі – замовити доставку пива додому! Тому, приходьте у гості, куштуйте справжній крафт і насолоджуйтеся найпоулярнішим хмілним напоєм у світі разом з нами!

Читати далi

Солод – що воно таке

Який з інгредієнтів великою мірою відповідає за те, яким буде майбутній крафт? Звичайно ж солод! Він впливає на тіло пива, його…


Читати далi

З броварні – до твого келиха

Зварити смачне пиво — це лише частина справи, хоча і левова. Далі важливо правильно розлити крафт в кеги та зберігати належним…


Читати далi

Яка вода потрібна для пива?

Різноманітність пивних смаків незчисленна, тому було б злочином завжди варити лише якісь конкретні сорти. Ми маємо нестримну жагу до експериментів, тому…


Читати далi

Розкриваємо всі таємниці народження крафту

Що потрібно для створення нового сорту пива? Звісно натхнення броваря! Але й послідовне дотримання етапів виробництва з застосуванням спеціального обладнання. Починаємо…


Читати далi

Як ми контролюємо якість пива?

Крафтове пивоваріння, як і будь-яке мистецтво, достатньо непередбачуване. Звісно, якщо не володієш тонкощами цієї справи. А оскільки у нас за плечима багаторічний…


Читати далi